Vše o roubenkách / Základy pro roubenky

Základy pro roubenky

Základům nebo "základové desce" se nepřikládá taková důležitost jakou by si zasloužila. Vždyť je to jen trochu betonu do země. Mnohokrát se nám stalo, že si zákazník objednal základovou desku u místních levných řemeslníků. Jenom naší firmě se stali dva případy kompletní přestavby základů. Ono se řekne beton do země. Až se Vám dostane do ruky projektová dokumentace zkuste si přečíst všechny technické zprávy, malinké písmenka u odrážek, popis jednotlivých skladeb. Budete možná překvapeni co se dočtete. Mnohokrát se objeví slovní spojení základová spára. Co je to? To je právě ta díra do zemně, která se jenom vyleje betonem. Většinou u základové spáry naleznete poznámku, že její kvalitu musí zkontrolovat statik nebo stavební dozor. Laicky řečeno pokud chalupu postavíte na blátě a ta se Vám časem začne propadat a praskat.
 
Jde o to, že dokud nepřijede bagr a nehrábne do země minimálně pod zámrznou hloubku pak nikdo neví jaké je zde podloží. Ono by se to dalo předem určit, ale v dnešní době kdy se šetří každá koruna se tento průzkum nedělá.
 
Cenu základové desky si nechte stavební firmou spočítat. Počítejte s tím, že se průběhu výstavby základové desky mohou objevit vícenáklady!
 
Při výrobě základové desky je několik základních věcí.
 
  1. Jak jsem již zmínili. Kvalita podloží. Kopat se musí minimálně do zámrzné hloubky to je cca 1-1,2m do hloubky. Pak si musíme dát pozor na to aby zemina byla tvrdá tedy dostatečně únosná. Pokud je podloží měkké a nespojité pat je nutné další postup projednat se statikem.
  2. Do základové spáry (do výkopu) položit zemnící pásek. V projektové dokumentaci je dána minimální délka zemnícího pásku. Zemnící pásek nám dělá hlavní ochranu před úrazem elektrickým proudem. Bez tohoto pásku Vám nikdo nedá revizi elektriky kterou potřebujete ke kolaudaci.
  3. Než zalejete základové pasy je nutné připravit si prostupy pro vodu a elektriku. Většinou se používají pružné chráničky (takzvané husí krky) které vedete pod základy do místa kde bude elektro rozvaděč popřípadě do místa hlavního uzávěru vody.
  4. Položí se vodorovná kanalizace. Na začátku musí být dané kde bude vyvedena kanalizace. Připraví se hlavní vedení a provedou se jednotlivé odbočky pro WC, kuchyň, koupelnu atd.
  5. Většinou je základová deska nad terénem. K tomu se používají betonové tvárnice (tzv. ztracené bednění) Tyto tvárnice se vylejí betonem. Mezi toto bednění se musí dovést zemina, kterou musíme dobře zhutnit. Na tuto zeminu se leje betonová deska. Časem si navezená zemina sesedne a udělá nám pod základový betonem vzduchovou mezeru, která sníží nosnost základové desky. Proto hutníme násyp tak aby už dále nesedal.
  6. Jako poslední vylejeme desku. Sice se jedná o podkladní beton a není až tak důležité abychom udrželi přesnou rovinu, ale i přesto je lepší dělat ji co nejrovněji řádově v rozmezí pár centimetrů.
 
U poznámky požitého betonu naleznete označení kvality. V dnešní době je nesmysl míchat beton na místě v míchačce. Cenově vyjde daleko lépe nechat si beton přivést domíchávačem. V betonárce si jednoduše dáte požadavek na množství a kvalitu betonu. Pak máte jistotu, že bude beton v celém svém objemu stejně pevný.
Zeptejte se nás
Položky označené * jsou povinné.
Vaše jméno:
* Váš e-mail:
* Váš dotaz:
Antispamová ochrana