Roubenky

Roubenky GRIFFIN na klíč

Roubenky stavíme již od roku 1997. Za tu dobu jsme realizovali několik desítek staveb. Na těcto stránkách naleznete roubenky a poloroubenky dokončené a předané investorovi. Fotografie z jednotlivých etap výstavby, celkový pohled na roubenky nebo stavební detaily výstavby.

Rekreační roubenky GRIFFIN

Rekreační roubené chalupy stavíme s ohledem na finanční náročost. Na základě rozhovoru se zákazníkem, vypracujeme projektovou dokumentaci roubenky, tak abychom na co nejmenší zastavěnou plochu naprojektovali vše tak aby byl zákazník spokojen.

Roubenky GRIFFIN pro trvalé bydlení

Naše roubenky pro trvalé bydlení jsme si nechali otestovat státní zkušebnou. Z nezávislého testu vyplývá, že naše roubenky splňují přísné normy tepelných ztrát. Naše roubenky GRIFFIN jsou alternativou nízkoenergetického zdravého bydlení.

 

Již naši předkové si byli vědomi úžasných, tepelně izolačních vlastností dřeva. Posledních několik let se navrací trend zdravého bydlení a s ním pochopitelně i věčná touha člověka po návratu k přírodě. Bydlení v roubenkách Vám zajistí nejen úsporu energie, ale získáte především pocit pohody a klidu. Roubenky vyzařují svým charakterem, použitým materiálem, konstrukcí, pocit uvolnění. Využíváme speciální postup při opracování trámů, čímž dřevo získá na pohled jedinečný povrch. Žádné typizované a strojové roubenky ze dřeva, které svým vzhledem připomínají umělou hmotu. Naše tajemství spočívá v poctivém přístupu k řemeslu.


Konstrukce roubenky

Konstrukce stěny roubenky spočívá ve vrstvení jednotlivých dlouhých trámů, které tvořily nosné stěny roubenky.  Nejspodnější trám, nazývaný prahový, se často tesal z dubového dřeva, které lépe odolává povětrnostním podmínkám než smrk. Zabezpečení trámů roubenky proti posunu se provádí tak, že konce trámů roubenky zaříznou rybinově kolem diagonály, jak je vidět na obrázku. Klínové konce nedovily vybočení trámů, zhlaví ani tyč nebo kolíky nejsou potřebné. Roubení na rybinu je nejčastějším způsobem opracování trámů roubenky, se kterým se na lidových roubenkách setkáváme. Tato léty ověřená stavba roubenky není do dněšní doby překonána. Naše firma Dřevostavby - Griffin stále staví roubenky na rybinový spoj.

 

 

 

Hliněná vymazávka roubenky

Spáry mezi trámy roubených staveb se nejprve vycpávaly mechem, přes který se natahovala hliněná vymazávka. Vymazávka mezi trámy roubenky se připravovala z hlíny, písku a rozřezané slámy, v některých oblastech se místo slámy používaly plevy. Správný poměr jednotlivých složek býval tajemstvím "mazačů" a lišil se v různých krajích i podle maznosti místních jílů či kvality písku. Dnes již technologie materiálů postoupila dále a je dnes na trhu spousta vymazávek pro roubenky. Je jen pouze na jednotlivých stavebních firmách jak tyto vymazávky roubenky mají ověřeny a s čím pracují. My používáme vložené těsnící šňůry a prostory mezi nimi vyplňujeme minerální vatou. K začištění spáry roubenky používáme krycí trojúhelníkovou lať.

 

 

 

Štít roubenky

 

Vizitkou roubenky je její štít, který uzavírá v podélné ose střechy prostor krovu.U roubených staveb se stavěly štíty prkenné se spárami krytými latěmi nebo z překládaných prken. Na přání zákazníků používáme na štíty roubenky překládaná prkna o šířce 20cm a síle 2 cm.

 

Doplňky roubenky

 

V naší dílně vyrábíme mnoho rúzných doplňků. Na obrázku je vidět jedna z našich prací. Jedná se o kovové dvířka ke krbu. V roubence je krbová vložka obezděná pálenou cihlou, do této obezdívky je nutno udělat montážní prostup. Montážní prostup je nutný k vymetání kouřovodu popřípadě k opravám uvnitř obezdívky. Na přání zákazníka jsme vyrobily tyto kovové dvířka.

 

Další doplňky naleznete zde.

 

NOVĚ jsme pro vás upravili sekci "REFERENČNÍ STAVBY"

Naleznete zde aktalizované fotografie našich roubenek a poloroubenek, jednoduchý popis využití jednotlivých roubenek a projektovou dokumentaci dispozice a velikosti roubenek. Vše tak abychom Vám pomohli s výběrem roubenky přesně podle Vašich představ.

Více informací zde....

 

Chystáte se na rekonstrukci Vaší roubenky?

Podívejte se na naši práci jak lze vyměnit špatné roubení za nové bez nutnosti demolice střechy.

Více informací zde.....

Využijte náš kontaktní formulář k nezávazné poptávce roubenky na klíč. Formulář nabízí prostor také pro Vaše další dotazy. Naši pracovníci se Vám budou rádi věnovat:

Zeptejte se nás
Položky označené * jsou povinné.
Vaše jméno:
* Váš e-mail:
* Váš dotaz:
Antispamová ochrana